Click to go directly to the schedule for that day
     

 THURSDAY, May 23
4:00 pm–
6:00 pm
  
Welcome Social
Room: Hospitality (Room 2721)
5:30 PM–
7:00 pm
 
Women’s Meet & Greet
Room: Lobby Bar (1st Floor)
7:00 PM–
11:00 PM
 
Trail-In Dance: Line Dancing
Room: Madison Ballroom (2nd floor)
DJ: Ray Nutter
Trail-In Dance: Country Couples & Swing
Room: South Room (3rd floor)
DJ: Rick Dominguez
11:00 pm–
1:00 am
 
After Hours
Room: Hospitality (Room 2721)

 

 FRIDAY, MAY 24
8:00 AM–
10:00 am
  
Eye-Openers
Room: Hospitality (Room 2721)
8:30 AM–
11:00 pm
 
Registration
Room: Madison Foyer (2nd floor)
(Registration is closed 12:30–1:00 pm and 5:00–6:45 pm)
9:00 AM–
10:00 pm
 
QQSS Two-Step (Int)
Room: Madison (2nd floor)
Instructor: Lee Fox
East Coast Swing (Low Int)
Room: Courtyard (lower level)
Instructor: Klint Kendrick
Line: Nothing Breaks LIke a Heart (Beg+) / Nothing But You (Int)
Room: South Room (3rd floor)
Instructor: Carlton Thompson
Line: Ghost Train, K Is For Kicks, Midnight Waltz (Basic)
Room: East Room (3rd floor)
Instructor: Jim Drew
10:15 AM–
11:15 pm
 
Waltz (Basic+)
Room: Madison (2nd floor)
Instructor: Rob Ollander-Krane
West Coast Swing (Int)
Room: Courtyard (lower level)
Instructor: DC Roleplay
Line: Spare Change (Imp) / Blue Jeans On (Imp)
Room: South Room (3rd floor)
Instructor: Rick Dominguez
SSQQ Two-Step
Room: East Room (3rd floor)
Instructor: Ingu Yun
11:30 AM–
12:30 pm
 
SSQQ Two-Step for QQSS Dancers (Basic+)
Room: Madison (2nd floor)
Instructor: Jim Drew
West Coast Swing (Basic)
Room: Courtyard (lower level)
Instructor: Barb Buys
Line: Body Talks (Low Int)
Room: South Room (3rd floor)
Instructor: Michael Metzger
Night Club
Room: East Room (3rd floor)
Instructor: Terry Felts
IAGLCWDC Dance Committee
Room: West Room (3rd floor)
12:30 PM–
1:30 pm
Lunch Break
1:30 PM–
2:30 pm
 
QQSS Two-Step (Basic)
Room: Madison (2nd floor)
Instructor: Jeffrey Howard
East Coast Swing (Low Int)
Room: Courtyard (lower level)
Instructor: Michael Sims
Line: Oil Can Stomp (Low Int) / Wanna Turn Me On (Imp)
Room: South Room (3rd floor)
Instructor: Rick Dominguez
Inappropriate Moves
Room: East Room (3rd floor)
Instructor: Klint Kendrick
1:30 PM–
3:45 pm
 
IAGLCWDC Delegates Meeting
Room: West Room (3rd floor)
2:45 PM–
3:45 pm
 
SSQQ Two-Step (Low Int)
Room: Madison (2nd floor)
Instructor: Terry Felts
West Coast Swing (Low Int)
Room: Courtyard (lower level)
Instructor: Phoenix Grey
Line: Cry Pretty (Low Int) / Off The Beaten Track (Beg)
Room: South Room (3rd floor)
Instructor: Scott Schrank
West Coas Technique
Room: East Room (3rd floor)
Instructor: Michael Sims
4:00 PM–
5:00 pm
 
Waltz (Int)
Room: Madison (2nd floor)
Instructor: Klint Kendrick
WCS Bootcamp 1 (Basic)
Room: Courtyard (lower level)
Instructor: Sara Willis-Hilbrich
Line: Rain Country Reviews (Various)
Room: South Room (3rd floor)
Dances: The Queen, Stitches, Lonely Drum, London
Instructors: Sheba Thone, Scott Schrank, Evamarie Gordon, Michael Metzger
Shadow (Basic+)
Room: East Room (3rd floor)
Instructor: Rob Ollander-Krane
5:00 PM–
7:00 pm
 
Wizard’s Reception (VIP Social)
Room: Hospitality (Room 2721)
5:15 PM–
6:45 pm
 
Performance Rehersals
Room: Madison (2nd floor)
7:00 PM–
8:00 pm
 
IAGLCWDC Dance Competition: Couples & Line
Room: Madison (2nd floor)
DJ: Klint Kendrick
7:00 PM–
9:00 PM
 
Welcome to Oz! Dance — West Coast Swing
Room: Courtyard (lower level)
DJs: Shana Glennon
Welcome to Oz! Dance — Line Dancing
Room: South Room (3rd Floor)
Review of the day’s line dances, 7:00–8:00
DJs: Kate Bovitch
8:00 PM–
9:00 pm
 
Opening Ceremonies & Performances
Room: Madison (2nd floor)
DJ: Klint Kendrick
9:00 PM–
1:00 am
 
Welcome to Oz! Dance — Country Couples
Room: Madison Ballroom
DJ: Jim Drew
Welcome to Oz! Dance — Swing Dancing
Room: Courtyard (lower level)
DJ: Shana Glennon, Phoenix Grey
Welcome to Oz! Dance — Line Dancing
Room: South Room (3rd Floor)
DJ: Kate Bovitch, Rick Dominguez
12:00 am–
3:00 am
 
After Hours Party
Room: Hospitality (Room 2721)

 

 SATURDAY, MAY 25
8:00 AM–
10:00 am
  
Eye-Openers
Room: Hospitality (Room 2721)
8:30 AM–
11:00 pm
 
Registration
Room: Madison Foyer (2nd floor)
(Registration is closed 12:30–1:00 pm and 5:00–6:45 pm)
9:00 AM–
10:00 pm
 
SSQQ Two-Step (Basic+)
Room: Madison (2nd floor)
Instructor: Klint Kendrick
WCS Bootcamp 2 (Basic)
Room: Courtyard (lower level)
Instructor: Sara Willis-Hilbrich
Line: Up All Night (Imp) / Groovy Love (Imp)
Room: South Room (3rd floor)
Instructor: Michael Metzger
Line: Ghost Train, K Is For Kicks, Midnight Waltz (Basic)
Room: East Room (3rd floor)
Instructor: Jim Drew
10:15 AM–
11:15 pm
 
Waltz (Low Int)
Room: Madison (2nd floor)
Instructor: Lee Fox
West Coast Swing (Int)
Room: Courtyard (lower level)
Instructor: Phoenix Grey
Line: Youngblood (Int)
Room: South Room (3rd floor)
Instructor: Carlton Thompson
West Coast: Lead Switching
Room: East Room (3rd floor)
Instructor: DC Roleplay
11:30 AM–
12:30 pm
 
SSQQ Two-Step (Int+)
Room: Madison (2nd floor)
Instructor: Jim Drew
WCS Bootcamp 3 (Basic+)
Room: Courtyard (lower level)
Instructor: Sara Willis-Hilbrich
Line: Abu Dhabi (High Int)
Room: South Room (3rd floor)
Instructor: Sheba Thone
Shadow (Int)
Room: East Room (3rd floor)
Instructor: Jeffrey Howard
12:30 PM–
1:30 pm
Lunch Break
Men’s Inclusive Social
Room: Hospitality (Room 2721)
1:30 PM–
2:30 pm
 
Waltz (Low Int)
Room: Madison (2nd floor)
Instructor: Terry Felts
WCS Bootcamp 4 (Basic+)
Room: Courtyard (lower level)
Instructor: Sara Willis-Hilbrich
Line: Hands In The Air (Low Int)
Room: South Room (3rd floor)
Instructor: Rick Dominguez
Crowded Floorcraft (Basic+)
Room: East Room (3rd floor)
Instructor: Jim Drew
2:45 PM–
3:45 pm
 
SSQQ Two-Step (Basic+)
Room: Madison (2nd floor)
Instructor: Barb Buys
East Coast Swing (Low Int)
Room: Courtyard (lower level)
Instructor: Lee Fox
Line: La Fiesta Cubana (Imp) / The Wolf (Imp)
Room: South Room (3rd floor)
Instructor: Evamarie Gordon
West Coast Technique
Room: East Room (3rd floor)
Instructor: Phoenix Grey
4:00 PM–
5:00 pm
 
Shuffle (Basic+)
Room: Madison (2nd floor)
Instructor: Jim Drew
West Coast Swing (Basic+)
Room: Courtyard (lower level)
Instructor: Michael Sims
Line: The Bounce (Int)
Room: South Room (3rd floor)
Instructors: Michael Metzger
Musicality (All Levels)
Room: East Room (3rd floor)
Instructor: Ingu Yun
5:15 PM–
6:45 pm
 
Competition and Performance Rehersals
Room: Madison (2nd floor)
5:15 PM–
6:45 pm
Women’s Inclusive Social
Room: Hospitality (Room 2721)
7:00 PM–
8:00 pm
 
IAGLCWDC Dance Competition: Teams
Room: Madison (2nd floor)
DJ: Klint Kendrick
7:00 PM–
9:00 PM
 
Emerald City Hoedown Ball — West Coast Swing
Room: Courtyard (lower level)
DJs: Terry Felts
Emerald City Hoedown Ball— Line Dancing
Room: South Room (3rd Floor)
Review of the day’s line dances, 7:00–8:00
DJs: Keith Gehrig
8:00 PM–
9:00 pm
 
Awards & Performances
Room: Madison (2nd floor)
DJ: Klint Kendrick
9:00 PM–
1:00 am
 
Emerald City Hoedown Ball— Country Couples
Room: Madison Ballroom
DJ: Kate Bovitch
Emerald City Hoedown Ball— Swing Dancing
Room: Courtyard (lower level)
DJ: Terry Felts, Phoenix Grey
Emerald City Hoedown Ball— Line Dancing
Room: South Room (3rd Floor)
DJ: Keith Gehrig, Jim Drew
12:00 am–
3:00 am
 
After Hours Party
Room: Hospitality (Room 2721)

 

 SUNDAY, MAY 26
8:00 AM–
9:30 am
  
Eye-Openers
Room: Hospitality (Room 2721)
10:00 AM–
12:00 pm
 
Brunch & IAGLCWDC Members Meeting
Room: Courtyard (lower level)
Brunch is only available for full weekend reservations purchased in advance.
12:00 PM–
4:00 pm
 
Registration
Room: Madison Foyer (2nd floor)
12:15 PM–
1:15 pm
 
SSQQ Two-Step (Basic+)
Room: Madison (2nd floor)
Instructor: Terry Felts
Line: Someday-Someway (Int) / Keep It Simple (Beg)
Room: South Room (3rd floor)
Instructors: Scott Schrank
Blues Fusion (Beg)
Room: East Room (3rd floor)
Instructor: Ari Leavitt
12:30 pm—
1:45 pm
 
Line Dance Flash Mob @ Westlake Center
Meet At: Courtyard Fover (lower level) @ 12:15 pm, leave at 12:30
Dances: London, Dizzy, Tush Push, Chill Factor
1:30 PM–
2:30 pm
 
West Coast Swing (Int)
Room: Madison (2nd floor)
Instructor: Ari Leavitt
Line: Bad Idea (High Int)
Room: South Room (3rd floor)
Instructors: Carlton Thompson
SSQQ Two-Step (Int)
Room: East Room (3rd floor)
Instructor: Ingu Yun
2:45 PM–
3:45 pm
 
Night Club Two-Step (Low Int)
Room: Madison (2nd floor)
Instructor: Ari Leavitt
Line: Satisfied (Int) / The Way I Am (Beg)
Room: South Room (3rd floor)
Instructors: Sheba Thone
Intro to Salsa (Beg)
Room: East Room (3rd floor)
Instructor: Lee Fox
4:00 PM–
5:00 pm
 
SSQQ Two-Step (Basic+)
Room: Madison (2nd floor)
Instructor: Rob Ollander-Krane
Line: Good Vibes (Imp) / Absolutely (Beg)
Room: South Room (3rd floor)
Instructors: Scott Schrank
Line: The Outlaw, The Tease, American Kids (Basic)
Room: East Room (3rd floor)
Instructor: Jim Drew, Dave Morrison
7:00 PM–
11:00 pm
 
Registration
Room: Madison Foyer (2nd floor)
2:45 PM–
5:00 pm
 
Click Your Heels Dance — Line Dancing
Room: Madison A
DJ: Kate Bovitch
Click Your Heels Dance — Country Couples
Room: Madison B & C
DJ: Jim Drew
5:00 PM–
7:00 pm
 
Hoedown Teardown